Zdielajte

Vyzerá tak trochu ako hruška…no nie je to hruška. Napriek tomu, že preklad latinského botanického názvu tohto ovocia znie Hruškovec americký. U nás je oveľa viac známy pod menom avokádo. Túto zdravú a chutnú potravinu musíte vyskúšať.

Aligátorova hruška – tvrdá šupka, tvrdé „srdce“, skvelá dužina

Toto na naše pomery netypické ovocie je plodom stromu Persea americana, ktorý dorastá do výšky až 20 metrov. Rastie v tropických a subtropických oblastiach Strednej Ameriky a je veľmi náchylný na mráz. Kvôli svojmu drsnému zelenému povrchu sa avokádu hovorí aj aligátorova hruška. Pod tvrdou šupkou sa skrýva ešte tvrdšie srdce v podobe nejedlej hnedej kôstky, ktorú ale obaľuje mäkká, príjemná dužina svetlozelenej až žltkavej farby. A práve tá je dôvodom, prečo avokádo ľudia milujú.

Avokádo je ideálne pre diabetikov

chicken-and-avocado-enchiladas-in-creamy-avocado-saucDužina avokáda svojou konzistenciou pripomína maslo a je zaujímavé, že ho môže veľmi dobre nahradiť. Až z pätiny je totiž tvorené rastlinnými tukmi, ktoré sú pre naše telo oveľa prospešnejšie ako tie živočíšne. Tie navyše pomáhajú pri vstrebávaní iných živín, napríklad antioxidantov zo zeleniny. Také veľké množstvo prospešných tukov obsahujú už len orechy a olivy. Veľkým výživovým plusom avokáda tiež je, že neobsahuje žiadny cholesterol ani cukor. Čo je celkom paradox pri uvedomení si, že stále hovoríme o ovocí. Ide teda o surovinu, ktorú je ideálne konzumovať pri rôznych diétach nízko sacharidového typu a chudnutí, rovnako vhodná je ale aj pre diabetikov.

Trochu čísel

Okrem toho, že je z pätiny tvorené prospešným tukom, obsahuje avokádo až 7% vlákniny, ktorá sa podieľa na správnom fungovaní metabolizmu. Je tiež významným zdrojom vitamínu K (obsahuje až 25% dennej dávky), kyseliny listovej (20% dennej dávky) a vitamínu C (16% dennej dávky). Obsahom draslíka prekonáva dokonca banány, ktoré sú povestným zdrojom tohto prvku. V 100g avokáda sa ho nachádza až 15% z odporúčanej dennej dávky, zatiaľ čo porovnateľné množstvo banánov obsahuje „len“ 10%. Spomenúť ale treba tiež vitamíny z radu B, vitamín E, horčík, mangán, železo alebo zinok. Avokádo ich v rôznych množstvách tiež obsahuje.

Ako ho pripravovať

Zrelé avokádo by malo zľahka mäkké už na prvý dotyk. V kuchyni sa používa po tepelnej úprave, najčastejšie a najlepšie je ho ale jesť v surovom stave. Pri avokáde doslova platí, že v jednoduchosti je krása. Netreba teda hľadať komplikované avokádové recepty. Vyskúšajte ho napríklad nakrájané a jemne posolené na čerstvom pečive. Prípadne si pripravte takúto pomazánku: avokádo roztlačte vidličkou, pridajte strúčik lisovaného cesnaku a štipku soli a korenia podľa chuti. Na záver ešte šťavu z citróna a skvelá pomazánka je na svete!

Tip na záver

Avokádo má po prekrojení tendenciu černieť. Zabránite tomu vtedy, keď ho pokvapkáte citrónovou šťavou. Aj potom by ste ho však do dvoch – troch dní mali skonzumovať.