Zdielajte
Alternatívne druhy stravovania? Pomôžu zdraviu a oživia jedálniček
Alternatívne druhy stravovania? Pomôžu zdraviu a oživia jedálniček

Vegetariánske bistro, bezlepková pizza, vegánska reštaurácia. Aj takto môže vyzerať alternatívne stravovanie. Nejde o módny výstrelok, alebo dlhodobý trend, na ktorý vplývajú rôzne faktory. Etický aspekt, zdravotné problémy, či túžba po zmene stravovacích návykov k lepšiemu. Ako dokáže toto stravovanie ovplyvniť náš život?

Prechod na alternatívnu výživu

Každý má iný dôvod, prečo prechádza k alternatívnej strave. Vegetariáni a vegáni často hovoria o etike – nesúhlasia totiž s tým, ako sa ľudia správajú k zvieratám vo veľkochovoch. Prípadne to môže byť hľadanie zdravšieho životného štýlu v dôsledku zdravotných problémov.

Práve zdravotné problémy bývajú častým dôvodom na prechod k bezlepkovým či bezlaktózovým jedlám. Niekto si môže povedať, že by si niečo takéto nevedel predstaviť. Existuje však dôvod, kvôli ktorému by sme sa mali obávať ochudobnenia jedálnička prechodom na alternatívne stravovanie?

Tradičné jedlá v alternatívnom podaní

Keď sa povie alternatívne stravovanie, alebo konkrétne vegetariánstvo a vegánstvo, mnohí si azda predstavia iba šaláty. Zdravé reštaurácie v Bratislave, ale aj kdekoľvek inde na Slovensku, samozrejme, tiež pracujú so šalátmi, no vďaka inovatívnosti kuchárov dokážu priniesť napríklad tradičné jedlá v novom zaujímavom a tiež zdravšom šate.

Vegánske bistro dokáže pripraviť napríklad rastlinnú verziu segedínskeho gulášu tak, že si na ňom pochutia aj presvedčení milovníci mäsa. Alebo burger – jeho vegánske, a teda tiež vegetariánske prevedenie dokáže ohúriť. Namiesto mäsa sa použije napríklad náhrada ako Beyond Meat, seitan, prípadne šošovicové alebo cviklové placky. Ľudí s intoleranciou lepku zas poteší bezlepková pizza, ktorá v nie jednej reštaurácii chutí rovnako božsky ako taliansky originál z pšeničnej múky.

alternatívne stravovanie

Suroviny pre alternatívne stravovanie nájdete v pandamarket

Hoci tento problém nie je už taký vypuklý ako pred niekoľkými rokmi, nájsť pestrú ponuku surovín pre odlišný typ stravovania môže byť v obchodných reťazcoch stále náročné. Na jeseň roku 2021 však na slovenský trh vstúpil svetový hráč v doručovaní jedla, potravín a ďalšieho tovaru – nemecká foodpanda.

Okrem ultra rýchleho doručenia – či už jedla objednaného z reštaurácie, potravín, drogérie alebo zákuskov – je jej špecialitou aj vytváranie tzv. dark-storov s názvom pandamarket. Ide o špeciálny typ obchodu obsluhujúci iba zákazníkov, ktorí si potraviny objednali online. Práve tu každý fanúšik alternatívneho stravovania nájde suroviny, ktoré potrebuje pre prípravu jedál. A dostane ich ultra rýchlo.

Presvedčte sa o ultra rýchlom doručení – či už hotového jedla alebo potravín. Objednajte cez www.foodpanda.sk.