Zdielajte

Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi pochutnávajú na sladkej pochúťke zvanej čokoláda, potom je Belgicko pre Vás tou správnou krajinou, kde jej nájdete tony, a to v najrôznejších podobách a s najrozličnejšími príchuťami.

Belgicko, krajina piva a futbalu, je po Švajčiarsku na druhom mieste v spotrebe čokolády. Každý Belgičan zje v priemere za rok až 9 kilogramov tejto delikatesy. Niet sa čomu čudovať, keďže belgická čokoláda je naozaj neodolateľná. Proste si ju musíte zamilovať. O obchodíky s čokoládou tu nie je núdza, nachádza sa ich tu 2.200. Belgicku patrí prvenstvo vo výrobe čokoládových praliniek. S ich produkciou začali v roku 1912. Za tvorcu tejto maškrty sa považuje lekárnik Jean Neuhaus. Spolu so značkou Godiva patrí Neuhaus medz najznámejšie v Belgicku, ktoré vo veľkom vyvážajú svoje sladké produkty aj do sveta.  

Hlavným centrom diania, a teda hlavným mestom čokolády, sú flámske Bruggy, kde stojí jedna čokoládovňa vedľa druhej, spolu ich tu je viac ako päťdesiat. Pri prechádzke týmto mestečkom si skontrolujte stav v peňaženke, aby ste mohli niečo z týchto už na pohľad očarujúcich kúskov ochutnať. Alebo musíte disponovať veľkou dávkou pevnej vôle a odolávať jednému obchodíku za druhým. Čokoládové pralinky doslova zvádzajú pohľadom a odolá im len málokto. Nechajte sa zlákať a vstúpte do jedných z tých tajomných dverí, kde Vás okúzlia neuveriteľné čokoládové diela. Lahodná chuť sa Vám rozplynie na jazyku a zistíte, čo je to „nebíčko v papuľke“. Väčšina z praliniek sa vyrába stále ručne, čomu je primeraná aj cena, ktorú za ne zaplatíte. Pre tých zvedavších je tu možnosť nahliadnuť cez výkladové sklo na ich výrobu.čokoláda

Medzi najznámejších majstrov čokolády patrí Dominique Persoone, ktorý si oprávnene hovorí Shock-o-latier. Toto pomenovanie však vo Flámsku patrí len tým, ktorí vyrábajú aspoň 24 druhov praliniek a čokolády. Dominique sa môže pýšiť takými zvláštnymi kombináciami a príchuťami, ako je napríklad chuť ihličia, karfiolu, ustríc alebo wasabi, dokonca aj takými pralinkami, ktoré sú naplnené héliom. Preslávil ho aj čokoládový revolver, ktorý vytvoril pre Rolling Stones.

Keďže dobrého veľa nebýva, pralinky od Dominiqua kúpite len v dvoch jeho obchodíkoch pomenovaných The Chocolate Line. Jeden je v Bruggách a druhý v Antwerpách. Podobne aj iné menšie značky možno nájsť iba v Bruggách, Gente alebo Antwerpách, na rozdiel od ďalších, ktoré môžete kúpiť dokonca i na letisku.

Zdroj: restauracie.etrend.sk

Foto: culy.nl, klein-singen.de