Zdielajte

Brezový cukor – xylitol – je prírodný cukor, ktorý chutí aj vyzerá takmer rovnako ako ten kryštálový. Rozdiel je v tom, že brezový cukor nemá negatívny dopad na vašu postavu ani zuby, zlepšuje trávenie a napomáha vylučovaniu. Získava sa z kôry a z dužiny brezy a je vhodnou náhradou klasického cukru aj pre diabetikov.

Pomáha pri chudnutí

brezovy-cukorBrezový cukor xylitol obsahuje podstatne menej kalórií ako kryštálový, neprekysľuje organizmus a nespôsobuje záťaž na glykemický index, takže je ideálny aj pri chudnutí. Preháňať to ale netreba ani so zdravým sladidlom, preto sa pri chudnutí odporúča maximálna dávka 1-2 čajové lyžice xylitolu. Či ich použijete v teplej alebo studenej kuchyni alebo si osladíte čaj je na vás. Ak nedržíte diétu, xylitol môžete konzumovať bez obmedzení.

Zdravé zuby a ďasná

Miesto zubnej pasty môžete použiť aj xylitol. Vaše zuby aj ďasná budú zdravšie a zbavíte sa aj zubného kameňa. Jediné čo potrebujete, aby ste mali zdravšie a pevnejšie zuby je lyžička brezového cukru a zubná kefka.  Brezový cukor si dajte do úst, počkajte minútu kým sa roztopí a jazykom si ho roztrite po zuboch. Zuby vyčistíte aj zubnou kefkou rovnako, ako pri klasickom čistení pastou. Ústa si nevyplachujte vodou, nechajte cukor ďalej pôsobiť na ďasná a sklovinu.

Tip re Vás: odporúčame ešte kokosový cukor !

Účinky na zdravie

Okrem už spomínaných vplyvov má brezový cukor veľa ďalších pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Brezový cukor má antibakteriálne účinky a tak pôsobí ako prirodzené antibiotikum, účinkuje proti plesňovým ochoreniam, má detoxikačné a alkalizačné účinky. Ďalším benefitom je fakt, že zvyšuje tvorbu kolagénu, znižuje riziko vzniku artritídy, podporuje trávenie a znižuje chuť do jedla.  Oproti klasickému kryštálovému cukru má o 40% menej kalórií a o 75% menej uhľohydrátov pričom chutí takmer rovnako. Brezový cukor je tak vhodný ako náhrada za rafinovaný cukor.

Zdroj: najtelo.com