Zdielajte

Škót, ktorý sa pôvodne chcel venovať futbalu, no pre zranenie nemohol v športe pokračovať. Ktovie, či by bol taký úspešný v triafaní na bránku ako v triafaní niekedy až nepríjemných a vulgárnych poznámok na kuchynský personál. Samozrejme, pomenovanie génius svetovej gastronómie je tu na mieste.

Ako 5 ročný sa presťahoval do Stratfordu nad Avonou. Jeho otec bol násilník a tyran, a tak Gordon našiel útočisko vo futbale. Tam si mohol vybíjať svoju energiu. Ako chlapec hrával za Oxford United, od 15 rokov za šampiónov škótskej ligy Glasgow Rangers. Keď sa v 18 rokoch ťažko zranil, musel futbalovú loptu vymeniť za štúdium hotelového manažmentu. Je ženatý a má 4 deti- 3 dcéry a 1 syna.

Kuchárskemu umeniu sa učil u najlepších kuchárov francúzskej kuchyne a keď otváral svoj prvý podnik ako 31 ročný, na úspech nemusel dlho čakať. Jeho reštaurácia v Chelsea získala pod jeho vedením dve Micheliniho hviezdičky. Gordon Ramsay v Chelsea, tak sa volá jeho prvý podnik, sa stal veľmi rýchlo vychyteným miestom so zárukou dobrého a kvalitného jedla. O rok neskôr otvoril ďalšiu reštauráciu Pétrus v Londýne, ktorá už 7 mesiacov po otvorení získala prvú hviezdu. V roku 2000 získal titul Kuchár roka, v roku 2006 ho Briti zvolili za najvplyvnejšiu osobnosť britského gastrobiznisu a celkom získal už niekoľko Micheliniho hviezd. Svoje umenie predviedol aj v Čechách, kde otvoril úspešnú reštauráciu Maze. Kvôli finančnej kríze ju však musel zatvoriť. Rovnako aj ďalšiu reštauráciu na hollywoodskom Sunse Strip.

Na Slovensku je známy najmä vďaka úspešným šou Hell’s Kitchen a Kitchen Nightmares. Personál, s ktorým má v reláciách spolupracovať, sa často v jeho podaní dočká rôznych drsných slov, ktoré sa však vo väčšine prípadov dočkajú odozvy v podobe zlepšenia kvality podniku. Svoje hrubé správanie možno zdedil po otcovi. Jeho kvality mu však nikto neupiera a vďaka ním zarába nemalé peniaze a je na vrchole rebríčka najlepšie zarábajúcich šéfkuchárov sveta.

Ak patríte k vegetariánom, radšej sa s tým pred Gordonom nepriznávajte, pretože ich vraj doslova neznáša. Má dokonca strach z toho, že by niektoré z jeho detí prestalo jesť mäso, alebo že si dcéra privedie domov priateľa vegetariána. To by jej vraj neodpustil.

Svojou šikovnosťou, umením, neodbytnou povahou, ktorej sa len málokto odváži postaviť, si získal významné miesto v šoubiznise i v okruhu politických osobností.

Zdroj: aktuality.sk

Foto: theguardian.com