Zdielajte

Prečo patria české mlynčeky Porkert medzi špičku? Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade je to materiál. Sivá liatina vydrží veľa. Je masívna, odolná a zdraviu nezávadná. A odolné sú aj stroje a nástroje, vyrábané z liatiny. Niektoré majú viac ako sto rokov a bez problémov fungujú.

Klasický liatinový mlynček na mäso tradičnej českej značky Porkert používali už naše prastaré mamy a my ho používame tiež.

Ak sa pýtate, čo má spoločné číslovanie mlyncov s ich rozmermi, alebo ešte lepšie, na aký rozmer mlynca je naviazané jeho číslo, tak odpoveď znie: Na žiadny. Možno náhodou nájdete niečo, čo má na mlynci číslo 10 rozmer 10 milimetrov či centimetrov, ale bude to náhoda.

Číslovanie totiž pochádza tiež z pred viac ako storočia. Výrobcovia vtedy predajcom poskytovali katalógy tovaru a zákazníci si vyberali z nich. Jednotlivé veľkosti boli očíslované, aby sa ľahšie vyberalo. Ak sa pýtate, akú veľkosť si teda vybrať, odpoveď je nasledovná: do domácnosti stačí číslo 5 prípadne 8. Ak chcete spracovávať zabíjačku, vhodné sú skôr čísla od 10 vyššie. Čísla 22 a 32 už zvládnu spracovať kubíky mäsa za hodinu a sú určené skôr na profesionálnejšie použitie.

Mlynček na mäso sa skladá z niekoľkých častí. Základom je masívne telo, otvorené smerom nahor a dopredu. Malý otvor na pripojenie piestu sa nachádza aj vzadu. Spredu sa do mlynčeka osadzuje tlačný piest, ktorý sa upevňuje vpredu pomocou “šajby” čiže krájacej dosky, v ktorej sú vyvŕtané otvory. Za šajbou je osadený ešte krájací nôž so štyrmi ramenami. Celé toto ústrojenstvo sa do mlynčeka upevňuje pomocou veľkej matice. Mlynček sa rozhýbava kľukou, ktorá sa na pieste drží pomocou matice.

Existujú dva spôsoby uchytenia mlynčeka na mäso o stôl a pri výbere mlynčeka to treba brať do úvahy. Prvým je upevnenie “na dosku”. Takýto mlynček má štyri nohy, ktoré sa pomocou skrutiek napevno upevňujú do ľubovoľnej dosky. Či už stolovej, alebo voľne presúvacej. Druhé upevnenie je pomocou jednej nohy “na stôl”. Toto upevnenie je flexibilnejšie, ale aj menej stabilné.

K mlynčekom je možné zaobstarať si aj ďalšie vybavenie, napr. nástavce na plnenie klobás.

Aj keď už existujú aj elektrické mlynčeky na mäso, starý dobrý liatinový mlynček na mäso v trvanlivosti zatiaľ nič neprekonalo.

P2P pôžička (anglicky Peer-to-Peer lending) je typ kolektívneho financovania, ktorý umožňuje jednotlivcom alebo firmám požičať peniaze priamo od iných jednotlivcov alebo investorov, obchádzajúc tradičné finančné inštitúcie, ako sú banky. Tento spôsob financovania sa často označuje aj ako crowdlending alebo P2P lending.

Výhody P2P pôžičiek zahŕňajú rýchle a jednoduché získanie financií pre požiadavateľov a príležitosť pre investora dosiahnuť vyšší výnos na svoje peniaze v porovnaní s tradičnými spôsobmi sporových účtov.