Zdielajte

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Pre zdravé stravovanie je najdôležitejšie, aby sme sa vyhýbali výrobkom, ktoré obsahujú dochucovadlá, konzervanty, farbivá, emulgátory, arómy (aj tie prírodné), stabilizátory, umelé sladidlá a pod.

Toto sa niekedy dodržuje ešte ťažšie ako absencia mäsa, mlieka alebo cukru v našom zdravom jedálničku. Aj keď sme sa už rozhodli stravovať sa zdravo, výrobcovia potravín nám to vôbec neuľahčujú.

V snahe vyprodukovať čo najviac potravín za čo najmenej financií a predĺžiť trvanlivosť potravín na maximálnu možnú mieru, siahajú po mnohých potravinových „vylepšovákoch“ ako sú: stabilizátory, emulgátory, konzervanty, farbivá, umelé sladidlá, glutamáty, arómy. Všetky výrobky, ktoré obsahujú niečo z toho je potrebné vrátiť späť do regálu. Nakupovanie je veru oveľa ťažšie, ale život bez nich oveľa ľahší.

Veľkou pomocou je napríklad táto stránka, kde nájdete zoznam všetkých emulgátorov podľa čísla aj názvu. Takisto sa tam dočítate o tom, či je daná látka bezpečná a vhodná pre deti.

Nájdete tam aj farbivá ako brilantná modrá, ktorá veľkou mierou prispieva k ADHD, či veľmi často používanú žlť alias E110. Medzi emulgátory patria aj konzervanty ako benzoan sodný, ktorý nájdete v mnohých šalátoch a skôr bude problémom nájsť niečo bez neho. Kedysi fungovala aj web stránka ecka.sk, ktorá okrem zoznamu obsahovala aj konkrétny popis, prečo je daná látka nebezpečná, z čoho sa vyrába a pod. Ale už neexistuje… Našťastie ešte stále existuje česká verzia.

Pozor si dajte aj na arómy. Aj tie prírodné sú škodlivé a v podstate je to len glutamát prezlečený do „čitateľnejšieho“ názvu. Glutamát sa nachádza aj v našom mozgu. Jeho hlavnou funkciou je prenášanie nervových vzruchov. Konzumácia glutamátu v potravinách môže viesť k vzniku patologických stavov, ako sú epileptické záchvat, neurodegenerácia či depresia. Hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo ho zo svojho jedálnička vynechať, nehovoriac o tom, že v ústach spôsobuje chuť umami a ľahko nás prehovára k ďalšiemu a ďalšiemu sústu. Výsledok tohto procesu sa následne odzrkadľuje aj na obvode nášho pásu.

Aj keď si dávate na glutamát pozor, môže sa stať, že ho v zložení potraviny neodhalíte. Ako je to možné? Výrobcovia sú veľmi vynachádzaví, pretože je prirodzenou súčasťou bielkovín niektorých potravín a na etikete ho nájdete pod názvom: extrakt z kvasníc, autolyzovaný extrakt z kvasníc, autolyzované kvasnice, torula, autolyzovaný sójový proteín, sójová omáčka (to sme veru nečakali), hydrolyzovaný pšeničný proteín, všetky hydrolyzované proteíny ako je hrachový, kukuričný, hydrolyzovaný lepok, kazeinát vápenatý či želatína. Zas sme si nakupovanie o čosi viac skomplikovali. Na jedno sa môžete spoľahnúť – glutamát určite obsahuje karagénan, bujóny a vývary, maltodextrín, pektín a slad.

Umelé sladidlá je treba tiež vynechať. Naopak vyhýbať by sme sa aj mali glukóze, dextróze, fruktóze, melasám, aj 100% ovocným šťavám a sirupom. Sú rovnako „bezpečné“ ako biely rafinovaný cukor. Oveľa viac škody však dokážu urobiť nekalorické umelé sladidlá ako sacharin, acesulfám K či aspartam.

  • Sacharin patril medzi priekopníkov medzi umelými sladidlami a po rokoch výskumov (spôsoboval potkanom žlčníkové nádory) je v mnohých krajinách zakázaný.
  • Acesulfám K, tiež podozrivý z karcinogenity, dnes už bežne nájdeme aj detskom sirupe proti kašľu alebo proti bolesti.
  • Čerešničkou na torte je aspartám. Bolo zistené, že podporuje chuť do jedla a narúša prirodzenú schopnosť organizmu regulovať množstvo prijatej potravy, takže človek priberie ešte viac, akoby konzumoval potraviny obsahujúce biely cukor. Okrem toho môže vyvolať cukrovku, stratu pamäti, depresie, bolesti hlavy, nádor na mozgu, leukémiu, nespavosť a spôsobiť narušenie inteligencie. Ako je možné, že je bežnou súčasťou aj detských liečiv a „detských“ potravín? Najbližšie sa v supermarkete len tak zo zvedavosti zastavte pri regáli s detskými džúsmi so slamkou. Určite ho v zložení nájdete. Ak ste nevedeli, prečo sú vaše deti ako besné po požití „detských“ potravín, alebo prečo vás bolieva hlava či trápi nespavosť, možno ste to už práve zistili.

Nájsť kvalitné potraviny je ťažké, ale zdravie máte len jedno. Nehovoriac o zdraví vašich detí a vnúčat. Možno chvíľu potrvá, kým si zvyknete na nový nákupný rituál, ale táto zmena sa oplatí. Po určitom čase, kedy budete konzumovať kvalitné potraviny, už sami rozoznáte glutamát alebo aspartám v potravinách už pri prvom zahryznutí.