Leto je čas, ktorý radi strávime oddychom na záhrade či terase. A možno k svojej pohode prizveme aj kamarátov. Najmä ak je príležitosť oslavovať. Niekedy je príležitosťou na oslavu len to, že sa znova stretnú starí známi. Jedno je však spoločné – všetkých treba pohostiť.
Grily a kotlíky prichádzajú na scénu vždy, keď je treba nasýtiť zídenú spoločnosti. Či sa už rozhodnete nakŕmiť priateľov tradičným kotlíkovým gulášom podľa rodinného receptu, alebo sa hecnete grilovanými špecialitám pácovanými v náleve podľa vlastnej chuti.
Aj keď je ponuka grilov a kotlíkov mimoriadne rozvetvená, sú isté pravidlá, ktoré sú pomerne jednoduché a je dobré držať sa ich pri výbere.
1. Vyberajte masívne riešenie
Toto platí nie len v IT sektore, ale aj pri výbere grilu. Masívne riešenie znamená viac materiálu a lepší rozvod tepla. Ale nejde len o to. Skutočne dobré grily, ktoré bez zaváhania vydržia aj také situácie, ako občasné zakopnutie či poryv silného vetra. Predsa len, vyberáte zariadenie, ktoré bude umiestnené vonku. A zvyčajne je v prevádzke práve vtedy, keď je v okolí zvýšený pohyb chodcov, ktorých motorické schopnosti môžu byť čiastočne (alebo aj výrazne) znížené.
Samozrejme, môžete sa rozhodnúť aj pre jednosezónne riešenie, ale môže sa veľmi ľahko stať, že nevydrží ani tú jednu sezónu. Stačí, ak o takýto ľahký gril niekto nepozorný zakopne. A potom nebude najväčším problémom rozbitý gril, ale hasenie pahreby a záchrana nepozorného chodca.
2. Vyberajte si presnosť
Zapadajúce veká, presné spoje. To sa môže zdať ako samozrejmosť, ale nič tak nepokazí náladu, ako neustály boj s krytom grilu, nefunkčným ventilátorom. Najmä v situácii, keď sa hostiteľ-šéfkuchár musí venovať zábave a nakŕmeniu všetkých hladných krkov, vydráždených vôňami, šíriacimi sa z grilu.
3. Vyberajte si jednoduchosť
Tá spočíva v jednoduchosti čistenia, ale aj obsluhy všeobecne. Gril s lávovými kameňmi sa môže zdať ako opozitum jednoduchosti. Ale na vyčistenie lávových kameňov stačí po grilovaní zapnúť horák na plný výkon po dobu piatich minút. Hotovo! Predstavte si, koľko trvá vyčistenie roštu na bežnom grile.
Samozrejme, je treba zvážiť aj ďalšie podmienky. Napríklad, ak plánujete grilovať aj vo vnútri, je prioritou elektrický gril. A ak vonku, je treba zasa vyberať medzi plynovým a grilom na pevné palivo, najlepšie brikety. Pri grilovaní nezabudnite ani na príslušenstvo na grilovanie.
Ďalšími smerovníkmi môžu byť finančný limit, či priestor, ktorý môžete venovať uskladneniu grilu mimo sezóny. Za zváženie určite stojí, či v prípade existujúceho ohniska na terase či v záhrade nezakúpiť rovno aj kotlík na guláš. Pomer cena/výkon je v prípade tohto jednoduchého zariadenia neprekonateľný.