Zdielajte

Ako to robia? Ako môžu byť vrcholoví športovci v takej top forme? A je vôbec reálne, aby ľudia ako my alebo vy mohli dosahovať takej telesnej formy? Áno, je to reálne. Dá sa to. Respektíve, malo by sa to dať. Samozrejme, záleží vo veľkej miere na tom, s kým sa chcete porovnávať, ale v globále ide o to, že aj keď hrá metabolizmus veľkú úlohu, dá sa zo seba dostať naozaj veľa a priblížiť sa tomu, ako vyzerajú športovci ako Cristiano Ronaldo, Rafael Nadal, LeBron James či Lionel Messi. Poďme sa pozrieť na to, ako sa môžete k určitej podobe fyzického ideálu priblížiť vy.

Nejdeme tu písať rozprávky ani príbehy, ktoré sa budú síce dobre čítať, ale nebudú mať absolútne nijaké praktické využitie. Ak sa chcete fyzicky niekde vo svojom živote posunúť, vo všeobecnosti platí rovnica, že 30 percent dokážete tým, ako budete trénovať, behať či cvičiť a zvyšných 70 percent predstavuje to, čo budete jesť. Môže sa to zdať pritiahnuté za vlasy, ale skutočne strava je podstatnejšia ako samotné potenie sa v posilňovni, v prírode či doma. Samozrejme, ako sa hovorí, sú to spojené nádoby a jedno nejde bez druhého, avšak predsa len životospráva je silnejšou zložkou ako trénovanie.

Niekde sa dokonca uvádza, že strava robí až 80 percent, možno dokonca 85. Ako spomíname v úvode, je to striktne individuálne, pretože každý z nás má inú genetickú informáciu, iný metabolizmus a iné predispozície. Inak povedané, je možné, že vám sa nebude dať schudnúť, ale po pár tréningoch vám bude vidieť svaly, na druhej strane, váš kamarát môže zjesť čokoľvek, ale nepriberie ani kilogram. Ak by sa ale chcel posunúť na váhe smerom nahor, mal by s tým problém. Je to presne o tom, že všetci sme individuálni.

Našťastie, stále existujú tipy a triky, ktoré platia na väčšinu z nás a môžu zlepšiť kvalitu nášho každodenného života tým, že zlepšia náš imunitný systém, naše zásoby energie a rovnako tak výkon v práci – tak, ako sa to podarilo napríklad skvelému futbalistovi Cristianovi Ronaldovi. Kombinácia tvrdého tréningu a vyrovnanej diéty mu dovoľuje predvádzať perfektné výkony v zápasoch, čo podporuje fakt, že Juventus je tímom, ktorý je favoritom na víťazstvo v zápasoch, keď príde reč na stávky naživo a predpovede duelov, ktoré práve bežia. Kombinácia zdravej diéty a intenzívneho tréningu je istotne jednou z vecí, prečo má Cristiano Ronaldo tak skvelú formu, aj keď má už po tridsiatke, čo je vek, kedy už futbalová kariéra pomaly speje ku koncu.

Tak napríklad, Ronaldo vôbec neje cukor. Jeho diéta je skutočne náročná a tvrdá, ale aj vďaka nej je tam, kde je. A čo rady pre vás? Ideálne je na úvod vylúčiť pečivo. Nahradiť ho zeleninou alebo ovocím, výber je skutočne pestrý a po troch týždňoch až mesiaci zistíte, že vám to vlastne nechýba. Taktiež neodporúčame jesť po 21:00 večer a k tomu pridajte to, že budete piť len čistú vodu, čaj a kávu bez cukru, prípadne vodu s citrónom. Keď vylúčite limonády, sladené nápoje či napríklad mlieko, zistíte, že váha ide nadol a vaše telo funguje inak. Znie to jednoducho, ale naozaj to skúste, vylúčite pečivo, sladké nápoje a výsledky sa určite dostavia. Negarantujeme, že z vás bude druhý Ronaldo, ale badateľné to určite bude.