Zdielajte
Kuchyňa verzus posilňovňa: Kde sa rozhoduje o vašej forme?

Je to pomaly večný súboj toho, či o vašej forme rozhodujú výkony v posilňovni a pravidelnosť, v ktorej do nej chodíte alebo naopak je kľúčové to, čo zjete, čo si navaríte a čo vaše telo prijme. Koniec koncov, úspech prinesie kombinácia spomínaných dvoch faktorov. Nebudeme si ale klamať, existujú štúdie, ktoré preferujú stravu nad posilňovňou. Ak tomu úplne neveríte, môžete si to vyskúšať. 

Skutočne, rátame s tým, že sa to nebude zdať všetkým, veď pocitovo viete vašu formu lepšie ovplyvniť v posilňovni, kde robíte cvičenia, dvíhate činky, máte navolený tréning, prípadne sa sústreďujete na kardio alebo toto všetko kombinujete. Áno, pocitovo to tak byť môže, ale viacero štúdií preukázalo, že čo sa týka formy, či už vyrysovaného brucha, pekných svalov alebo redukcie telesnej váhy, je strava, a teda to, čo vaše telo vo forme jedla prijme počas konkrétneho dňa, je absolútne kľúčové. Sú názory, že pomer strava voči cvičeniu je 70 percent na 30 percent pre stravu, dokonca sú aj pohľady, že strava robí dokonca 80 percent a cvičenie 20. Objavili sa aj pohľady odborníkov, že strava je až 85 percent úspechu, ale samozrejme, každý výskum treba brať s rezervou, pretože je podstatné s akými dátami ľudia pracovali.

Môžeme to sledovať aj vo vrcholovom športe. Zoberme si ako príklad futbal. Tréningy majú denne prakticky všetci. Hráči chodia do posilňovne, behajú, majú rôzne prispôsobené individuálne cvičenia, pracujú na ihrisku, pracujú aj v posilňovni, pracujú aj v bazéne. Skrátka, je to naozaj rôznorodé. Prečo ale potom niektorí hráči sú o kúsok lepší ako iní? Jasné, v istom ohľade je to skill, schopnosti či talent. Ale hráč môže ovplyvniť svoj výkon aj tým, ako prispôsobí svoju stravu tomu, aby bol medzi najlepšími. Najdiskutovanejší príklad je vždy Cristiano Ronaldo, hviezda Juventusu Turín a futbalista, ktorý je na seba veľmi prísny, neje cukor a má presný jedálniček už takmer dvadsať rokov.

Ale nie je to len o Ronaldovi. Výborný príklad sú aj futbalisti Atlética Madrid. Rojiblancos hrajú v posledných rokoch o tituly v španielskej La Lige aj v Lige majstrov, pričom Colchoneros sú v službách, ktoré núkajú športové tipy, stále väčším a väčším favoritom. Akurát, proti tímom ako Real Madrid či Barcelona sú na nich kurzy nad 2,0 inak je to väčšinou na úrovni 1,50. Atlético Madrid má hráčov ako Suarez, Lemar, Niguez či Gimenez, ktorí sú nesmierne talentovaní a dobre fyzicky pripravení. Tam to ale nekončí. Tento tím vedie argentínsky kouč Diego Simeone, ktorý je nekompromisný vo veľa veciach a jeho spolupracovníci skúmajú futbalistov ATM aj po viacerých rôznych stránkach.

Jednou z nich je aj strava. Atlético Madrid , ktoré je medzi favoritmi na španielsky titul, má svojho vlastného dietológa, a teda človeka, ktorý hráčom odporúča čo by mali jesť a čo nie. Pre niekoho to môže byť zanedbateľný prvok, ale keď sa pozrieme na stúpajúcu tendenciu výkonov Atlética v uplynulých rokoch, dáva zmysel aj to, že strava hrá naozaj podstatnú rolu. A ako vyzerá diéta profesionálneho futbalistu? Vyvážená strava, či už mäso, zelenina alebo ovocie, jesť tri až štyri razy do dňa a pravidelne vydávať zo seba energiu na zápasoch či tréningoch. Kľúčom je kalorický deficit. Dokonca, po zápase a námahe z tréningu je povolené si dať aj niečo sladké, na doplnenie energie. Takže čo, idete skúsiť budovať formu ako Luis Suarez a spol.?