Zdielajte
Zvažujete prepojenie kuchyne a obývačky? Prečítajte si o výhodách a nevýhodách tohto riešenia
Zvažujete prepojenie kuchyne a obývačky? Prečítajte si o výhodách a nevýhodách tohto riešenia

Prepojené kuchyne s obývacou izbou sú v súčasnosti trendom na celom svete. Je jedno či bývate v rodinnom dome alebo bytovke prepojený priestor týchto dvoch miestností má svoje veľké výhody. Všetko čo má klady má aj zápory. Skôr ako sa rozhodnete prepojiť kuchyňu a obývačku do jednej veľkej miestnosti mali by ste ich zvážiť.

V súčasnosti väčšina novostavieb ponúka už prepojenie kuchyne a obývačky do jednej miestnosti. Podobne ako v projekte www.finep.sk/sk/danubius-one. Výhody tohto riešenia oceňuje množstvo ľudí. Pokiaľ ale bývate v staršom byte alebo rodinnom dome a chcete prepojiť tieto dve miestnosti uistite sa, že priečka, ktorú musíte zhodiť nie je nosná. V opačnom prípade by takéto stavebné úpravy mohli vážne narušiť statiku nehnuteľnosti.

Výhody

  • Otvorený priestor – priestor pôsobí väčšie, je priestranný a vzdušný. Získate viac priestoru bez stien a dverí. Tento fakt ocenia hlavne majitelia menších bytov.
  • Viac úžitkovej plochy – bez steny a dverí získate aj viac úžitkovej plochy, ktorú môžete využiť na priestrannejšiu sedačku, ďalší kus nábytku alebo na väčší jedálenský stôl.
  • Ste v centre diania – v obývačke a kuchyni sa odohráva značná časť rodinného života. Prepojením miestností nemusíte variť vo vedľajšej miestnosti kým sa deti hrajú v izbe. Takto ich budete mať stále na očiach. Budete mať dobrý výhľad na všetko čo sa deje v izbe a keď budete v izbe budete vidieť čo sa deje v kuchyni.

Nevýhody

Tak ako výhody má prepojenie kuchyne a obývačky aj negatíva. Patria medzi ne

  • Menej úložného priestoru – odstránením steny prídete napríklad o skriňu, ktorú ste pri nej mali postavenú. Do otvoreného priestoru jednoducho nezapadne. Tento problém ale môžete vyriešiť napríklad sedačkou s úložným priestorom.
  • Zjednotenie štýlu – nie, nemusíte meniť svoj štýl ale ak z dvoch miestností urobíte jednu mali by ste ich aj zladiť. Ak neplánujete vymeniť nábytok alebo kuchynskú linku mali by ste myslieť aspoň na prvky, ktoré miestnosti zjednotia – koberec, závesy, farba doplnkov,….
  • Aróma z varenia – pripravte sa na to, že ak budete v kuchyni variť para a aj vône z jedla budú v celej miestnosti. Tento problém môžete zmierniť výkonným digestorom ale úniku vôní úplne nezabránite. Ak radi varíte a pečiete je lepšie nechať miestnosti oddelené.