Zdielajte
Ako si naplánovať skvelú dovolenku na jachte

Plavbu na jachte môžete začať plánovať už teraz. Všetky typy dovoleniek sú lacnejšie, keď si ich kúpite v predstihu. Platí to aj o dovolenkách na lodiach. Navyše máte v tomto období väčší výber jácht a voľné termíny má tiež posádky. Plánovať všetko v predstihu vám zaručí, že dovolenka prebehne bez komplikácií a vy si budete pokojne užívať more, oddych a drinky.

Pre začiatočníkov je ideálne Chorvátsko

Obávať sa plavby na lodi nemusíte ani vtedy, keď pôjde o vašu prvú dovolenku tohto typu. Možno budete musieť o niečo viac plánovať a zisťovať, no v závere si poviete, že to stálo za to. Jachty na predaj sa často zjavujú práve v Chorvátsku. Tento fakt nie je daný len tým, že Chorvátsko je blízko. Chorvátske pobrežie je bohaté na malé ostrovy (viac ako 1000) a je známe tiež tým, že má veľmi dobre vybudovanú sieť prístavov (maríny). V prístavoch sa nachádzajú prípojky na vodu i elektrinu. V niektorých sú dokonca práčovne. Samozrejmosťou bývajú parkovacie miesta, toalety či reštaurácia. Počas letnej sezóny je počasie veľmi priaznivé a len málokedy fúka silný vietor.

Prenájom jachty a posádky

Celý balíček služieb vrátane prenájmu jachty a posádky je možné vybaviť šmahom ruky vďaka agentúram a cestovným kanceláriám. V úvode sme spomínali, že toto obdobie je pre prvé prípravy na plavbu ideálne. V novembri bývajú zverejnené prvé cenové ponuky s first minute zľavami. Ak chcete ušetriť na posádke, skúste nájsť kapitána lode vo svojom okolí. Mnohí Slováci majú preukaz vodca malého plavidla alebo kapitánske preukazy.

Veľkosť jachty a výber termínu

Vopred si zistite, kto sa chce s vami plaviť a podeľte sa s pasažiermi o všetky výdavky. Platí pravidlo, že čím je jachta väčšia, tým viac zaplatíte. Veľké lode na predaj a na prenájom platia tiež väčšie poplatky v marínach. Pozor na to, že ak si prenajmete kapitána, musíte zabezpečiť kajutu aj pre neho. Na výdavky za prenájom má vplyv tiež výbere termínu. Lacnejšie vás vyjde plavba na jar alebo na jeseň. Počasie je v tomto období príjemné a letoviská prázdne.

Koľko zaplatíte vopred

Keď si v agentúru loď vyberiete a spíšte zmluvu, musíte zaplatiť zálohu. Tá je väčšinou vo výške 20 až 50 % z celkovej sumy prenájmu. Zvyšná suma sa dopláca 45 dní pred vyplávaním. Buďte pripravení na to, že k sume za prenájom si musíte prirátať vratnú kauciu, ktorá sa platí pri preberaní lode a bude vám vrátená po jej odovzdaní.