Zdielajte
Konopná masť: Jej účinky a využitie
Konopná masť: Jej účinky a využitie

Napriek prítomnosti viacerých komponentov v konope, za najdôležitejšie zložky sa považuje prítomnosť najmä esenciálnych mastných kyselín, ktoré majú rôznorodé využitie a môžu ponúknuť zákazníkovi celý rad výhod.

Aké sú účinky konopnej masti, kde a kedy sa najčastejšie využíva?

Konopná masť

Konopné výrobky sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie. Konope sa dajú využiť v rôznych oblastiach od potravinárstva, v chemickom a textilnom priemysle, v lekárstve a samozrejme aj v kozmetike. Široké spektrum pozitívnych účinkov konopnej masti zabezpečujú najmä prírodné ingrediencie.

Konopné semená obsahujú bohaté množstvo mastných kyselín, minerálov, živín a vitamínov, ktoré prispievajú k ich popularite a môžu byť základom k zdravotným výhodám. Mnoho ľudí si konopné výrobky obľúbilo práve kvôli zoznamu benefitov, ktoré konopný olej môže poskytnúť.

Tip: Poznáte históriu konope ako liečiva?

Účinky konopnej masti

Základnou zložkou konopnej masti by mal byť samozrejme konopný olej, ktorý sa získava lisovaním semien a obsahuje mnoho prospešných vitamínov, minerálov, vlákniny alebo antioxidantov. Konopná masť môže byť skvelým univerzálnym pomocníkom aj vo vašej domácnosti. Účinky masti môžu byť naozaj všestranné. Je vhodná pri starostlivosti o suchú pokožku, akné či problémy s oparmi.

Tip: Pozrite sa na recept na konopnú masť.

Konopná masť pôsobí protizápalovo, podporuje liečivé procesy napríklad u popálenín, pomáha proti rôznym typom bolesti a má relaxačné účinky. Jej účinky si chvália aj atopici a ľudia s kožnými problémami.

Konopná masť a jej vlastnosti:

  • Ukľudňuje a regeneruje pokožku
  • Pôsobí protizápaľovo a zvyšuje hydratáciu pokožky
  • Pokožku zvláčňuje
  • Podporuje obnovu ochrannej kožnej bariéry
  • Spomaľuje proces starnutia a zmierňuje vrásky
  • Zvyšuje odolnosť proti dráždivým vplyvom

Použitie konopnej masti

Použitie konopnej mastiKonopné masti môžu mať naozaj široké spektrum využitia. Každý organizmus je však individuálny, a preto môže byť účinok konopných prípravkov na každého iný. Ideálne je, aby si každý masť a jej potenciál vyskúšal sám na sebe.

Konopná masť na akné

Akné je jedno z najčastejších chronických ochorení kože, ktoré sa často vyskytuje v puberte. Prejavuje sa vznikom vriedkov, upchatím mazových žliaz a ich nasledovným zápalom. Keďže masť je protizápalová, pomáha problematickej pokožke. Konopná masť nanesená na vyrážky môže pokožku vyčistiť a pri dlhodobom používaní dokonca zabrániť upchávaniu mazových žliaz a vzniku zápalu.

Konopná masť na vredy a opary

Bercové vredy sú defekty kože, charakteristické rozkladom tkaniva a následným odumieraním. Cieľom liečby konopnou masťou je zhojenie rany, zabránenie rozšíreniu a vzniku infekcie. Vredy sa musia pred nanesenim poriadne vyčistiť. Masť sa aplikuje na vyčistenú pokožku v mieste vredu.

Opary ako infekčné ochorenie kože. Najčastejšie sa vyskytuje na perách a v ich okolí. Hlavným príznakom je brnenie v mieste vzniku oparu a už pri objavení týchto príznakov by sa malo začať s liečbou konopnou masťou. Na opary je vhodné natierať konopnú masť opakovane.

Pozor! Prsty, ktorými ste opary a vredy natierali do nádobky s masťou nevkladajte.

Konopná masť na ekzém a psoriázu (lupienku)

Konopná masť na ekzém a psoriázu (lupienku)Ekzém (dermatitída) je chronické svrbivé ochorenie kože, ktoré môže byť alergického a nealergického pôvodu. Tento kožný stav sa môže objaviť takmer kdekoľvek na tele a spôsobuje suché, červené škvrny na koži. Ekzém môže byť vyvolaný alergénmi, napr. rôznymi zložkami potravy, peľom prachom alebo chemikáliami.

Pozor! Vedeli ste o tom, že aj niektoré hračky môžu obsahovať nebezpečné materiály, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie?

Prvým krokom pri liečbe ekzému je vyhnúť sa alergénu. Konopná masť je veľmi prospešná pri ekzémoch, pretože obsahuje omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú posilňovať pokožku a hydratovať ju. Konopná masť obsahuje kanabidiol CBD, ktorý má protizápalové účinky, ekzematické plochy vyčistí od patogénnych látok a zabráni tak šíreniu infekcie.

V akútnom štádiu je vhodné konopnú masť počas dňa opakovane nanášať na postihnuté miesto.

Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje tvorbou kožných buniek a suchou červenou pokožkou. Toto ochorenie pravdepodobne nie je možné úplne vyliečiť no pomocou konopnej masti je možné zmierniť jeho príznaky a prejavy. Konopný olej obsiahnutý v masti môže pomôcť tým, ktorí trpia psoriázou, pretože obsahuje veľa esenciálnych mastných kyselín, ktoré majú mnohé liečivé vlastnosti. Konopná masť tak pôsobí proti bolesti, svrbeniu, začervenaniu a mokvaniu.

U osôb postihnutých psoriázou sa odporúča konopnú masť na postihnuté miesto aplikovať pravidelne, minimálne 2x denne.

Tip: Viete, ktoré potraviny dokážu zmierňovať príznaky psoriázy?

Konopná masť na kŕčové žily

Kŕčové žily postihuje najmä osoby staršie ako 20 rokov a s vekom môže ich výskyt stúpať. Najčastejšími príčinami je genetika, nadváha, tehotenstvo, dlhodobé státie či nevhodná obuv. Na liečbu sa používajú zväčša kompresné pančuchy, vhodná obuv a ponožky. K tomu sa môžu podávať lieky na posilnenie ciev alebo sa odstraňujú chirurgicky.

Na kŕčové žily sa odporúča používať konopnú masť s kostihojom, ktorá má protizápalové a regeneratívne účinky.

Konopná masť na preležaniny

Preležaniny tzv. dekubity sú rany, spôsobené poškodením kože a podkožných tkanív. Ich príčinou je zatlačenie mäkkých tkanív medzi kosťou a tvrdou podložkou a tak dochádza k nedostatočnému prekrveniu a postupnému odumieraniu tkanív na danom mieste. Najčastejšie sa objavujú u ležiacich pacientov. Prevenciou je teda zmena polohy a masírovanie konopnou masťou postihnutých miest. Pokožka sa masážou prekrví, zahreje a získa na elasticite.

Konopná masť na suchú pokožku

Spomínané esenciálne mastné kyseliny nachádzajúce sa v konopnom oleji dokážu vynikajúco hydratovat pokožku. Konopné masti sú preto vhodnou voľbou pre tých, ktorí trpia suchou pokožkou. Nielenže bojujú proti suchej pokožke, ale sú tiež plné mnohými ďalšími živinami a vitamínmi vrátane vitamínu E, ktorý pokožku vyživuje, spomaľuje proces starnutia a pomáha redukovať výskyt jemných vrások na pokožke.

Konopná masť na bolesť

Mnoho ľudí, ktorí trpia artritídou, zápalmi alebo inými chronickými bolesťami, považuje konopný olej za vynikajúci na zmiernenie bolesti. Aplikácia konopnej masti na postihnuté oblasti môže byť skvelým spôsobom, ako zmierniť bolesť.

V prípade problémov s kĺbmi, šľachami, kŕčovými žilami, svalmi alebo chrbticou, pôsobí konopná masť uvoľňujúco a dokáže zmierniť nielen bolesť, ale aj potlačiť vznik ďalších zápalov či opuchov.

Konopná masť môže pomôcť aj tam, kde by ste to pravdepodobne nečakali a to pri bolesti hlavy, migréne, hemoroidoch, pri menštruačných problémoch, pri artritídach alebo reumatických bolestiach.

Možné vedľajšie účinky konopnej masti

Možné vedľajšie účinky konopnej masti

Tak, ako pri väčšine produktov, aj tu je dôležité podotknúť, že pri užívaní konopných mastí je kľúčové sledovať ich zloženie a účel použitia. Každý organizmus je iný a preto sa úroveň vedľajších účinkov môže líšiť od jednej osoby k druhej. Každý môže reagovať na jednotlivé typy mastí individuálne.

Nechajte si poradiť od lekára, priamo od výrobcu, prípadne vyskúšajte viac alternatív v menšom množstve a používajte len takú, ktorá sa vám osvedčí.

Tip pre zdravotné poistenie: Viete, ako mať správne nastavené životné poistenie, poistenie PN, poistenie kritických chorôb a iné? Poraďte sa so svojim finančným poradcom.

Jednoduchý recept na výrobu konopnej masti

Potrebujete:

  • 7-10 g drveného sušeného konope
  • 350 ml kokosového oleja

Postup:

  1. Olej pomaly rozhrejete v hrni, tak aby sa nepripálil. Olej sa nesmie variť!
  2. Do rozpusteného oleja pridajte konope a postupne premiešavajte
  3. Teplotu udržiavajte pod bodom varu, maximálne do 42 stupňov. Vyššia teplota by mohla zlikvidovať účinné látky
  4. Olej s konope pri tejto teplote prehrievajte asi 4 hodiny. Potom odstavte a nechajte vychladnúť
  5. Masť potom nechajte uležeť ďalších 10 dní v temnej a chladnej miestnosti
  6. Po tejto dobe nechajte olej úplne vychladnúť, pripravte si čistú, najlepšie bavlnenú látku na scedenie. Zbytok v látke vymačkajte
  7. Potom už stačí všetko iba naliať do pripravených pohárikov a dózičiek

No a teraz už stačí len namazať problémové miesta a tešiť sa na žiaduci výsledok bezbolestného života.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk