Zdielajte
Viete, aké potraviny ovplyvňujú zdravie vašich zubov?
Viete, aké potraviny ovplyvňujú zdravie vašich zubov?

Určite ste už počuli to známe príslovie: ste to, čo jete. A dvojnásobne to platí o vašich ústach, zuboch a ďasnách. Všetky tie jedlá a maškrty, ktoré tak milujete, majú negatívny vplyv na zdravie vašich zubov. Preto by ste mali do svojho jedálnička zahrnúť potraviny, ktoré v ústach udržujú zdravú flóru a dokážu vám pomôcť so zdravým a krásnym úsmevom.

Rozdiel medzi zdravým úsmevom a častými návštevami zubára má veľa spoločného s vašou stravou. Aj pri dobrých návykoch v starostlivosti o zuby (čistíte dvakrát denne, raz za deň používate zubnú niť) môže byť stále ťažké udržať si zuby dlhodobo zdravé. Ktorým potravinám sa vyhýbať a naopak konzumáciu ktorých potravín zvýšiť?

Skutočne záleží na tom, čo jete a pijete

Všetko jedlo a všetky nápoje idú cez vaše ústa. Nevyvážená strava a zlé stravovacie návyky sa preto najprv prejavia vo vašich ústach. Existujú určité potraviny a nápoje, ktoré majú silný pozitívny alebo negatívny vplyv na zdravie úst a zubov. Mnoho jedál a nápojov môže viesť k väčšiemu plaku na zuboch a následne k poškodeniu zubov.

Plak je lepkavý bakteriálny film, ktorý prispieva k vzniku zubného kazu a ochoreniu ďasien. Po zjedení niektorých potravín sa začnú v ústach uvoľňovať kyseliny, ktoré napádajú sklovinu. Pri rozpade skloviny sa môžu objaviť nasledujúce problémy:

  • bolesť zubov;
  • zubný absces;
  • vystavenie zubného koreňa plaku;
  • ťažkosti so žuvaním.

Nesprávna strava môže viesť k ďalším ťažkostiam v ústnej dutine, ako sú:

  • ustupujúce ďasná;
  • krvácajúce ďasná;
  • rôzne ochorenia ďasien;
  • uvoľnené a kývajúce sa zuby;
  • pretrvávajúci zápach z úst.

Zriecť sa sladkého?

Keď sa hovorí o zubných kazoch a ochoreniach zubov, mnohým napadnú sladkosti, sladké nápoje a sladké jedlá. Spomínate? Od malíčka vám to vštepovali rodičia a starí rodičia a toto varovanie ste určite prízvukovali aj svojim deťom. Ako je to s tým sladkým?

Ak máte chuť na sladké, musíte si uvedomiť, že sladkosti, sušienky, koláče a iné lahodné pochúťky môžu spôsobiť zmätok vo vašich ústach. Sladké maškrty môžu viesť k hromadeniu baktérií, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz a ochorenie ďasien. Nezabudnite tiež piť veľa vody po zjedení dezertu a ak je to možné, potom si umyte zuby.

Ak neviete odolať sladkostiam, skúste si ich dať radšej po jedle ako medzi jedlami. To isté sa týka sladených nápojov. Riziko sa ukrýva aj v kockách cukru, ktorými si sladíte kávu či čaj. Nie každý však dokáže celkom ľahko prejsť na nesladené nápoje. Viete však, že existuje niekoľko spôsobov, ako nahradiť rafinovaný cukor? Použiť môžete napríklad med, melasu alebo javorový sirup.

Káva, čaj… čo na to víno?

Kofeín je určite návykový a väčšina ľudí prizná, že si na začiatok dňa dá aspoň jednu šálku kávy. Iní si radi pochutia na hrnčeku čaju. Káva a čaj pomáhajú baktériám v ústach vytvárať kyseliny, ktoré vedú k erózii skloviny a zubov, čo spôsobuje, že sa vaše zuby stávajú krehkými.

Navyše, v káve a čaji sú taníny, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov. Môžu narušiť zubnú sklovinu a spôsobiť kaz. Káva vysušuje ústa, čím bráni vašim slinám napraviť skoré príznaky zubného kazu, ochorenia ďasien alebo ústnej infekcie.

Ak pijete kávu alebo čaj pravidelne, dbajte na to, aby ste pili veľa vody a vyhýbali sa doplnkom s obsahom cukru.

Podobné nepriaznivé účinky, ako má káva, sa pripisujú aj vínu. Taktiež obsahuje erozívnu kyselinu, ktorá zmäkčuje sklovinu. Šumivé vína a biele vína sú najerozívnejšie, červené vína o niečo menej. Zafarbenie zubov majú na svedomí spomínané taníny, ktoré sa nachádzajú v červenom víne.

Pitie alkoholu môže so sebou priniesť množstvo zdravotných problémov. Pôsobí negatívne prakticky na všetky systémy v ľudskom organizme. Má negatívny vplyv na pečeň, spôsobuje demenciu a rôzne druhy ochorenia a nenájdete ho ani v zozname potravín, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička pri vysokom krvnom tlaku.

Alkohol pôsobí negatívne aj na zdravie ústnej dutiny. Vysušenie úst je sprievodným javom častého pitia alkoholických nápojov. Keď máte vysušené ústa, chýbajú vám potrebné sliny na udržanie primeraného zdravia ústnej dutiny.

A ako je to s pivom? Pivo údajne priaznivo pôsobí na ústne zdravie, samozrejme pri rozumnom pití. Aj pivo obsahuje kyseliny, ktoré môžu vyvolať zubnú eróziu, ich obsah je však podstatne nižší.

Na druhej strane pivo, hlavne s vysokým obsahom jačmeňa a chmeľu, obsahuje vápnik, kremík a taníny, ktoré môžu pôsobiť rovnako preventívne proti vzniku zubného kazu ako fluoridy v zubnej paste. Chmeľ zároveň zabraňuje vývoju mikroorganizmov v ústnej dutine.

Ostatné škodlivé potraviny

Aby sme neostali iba pri sladkostiach a nápojoch, prinášame zoznam potravín, ktorým by ste sa podľa dentálnych odborníkov mali vyvarovať:

  • Citrusové plody a šťavy
  • Niektoré druhy ovocia (jablká, banány, bobuľové ovocie a pod.)
  • Sušené ovocie
  • Ľad
  • Omáčka na cestoviny
  • Krekry
  • Produkty na báze škrobu (zemiakové lupienky, chlieb, sušienky a pod.)
  • Pukance
  • Varená kukurica
  • Paradajky
  • Kari

Kľúčová je zdravá rovnováha

Rovnako ako v prípade dobrého celkového zdravia, udržiavanie dobrého zdravia zubov znamená konzumáciu rôznych potravín z každej z piatich hlavných skupín (celozrnné obilniny, strukoviny, zelenina, ovocie, oriešky a semienka) a pitie veľkého množstva vody.

Pre zdravé zuby je podstatné, aby potraviny boli bohaté na fosfor, vápnik a fluoridy. Fosfor je dôležitým minerálom pre ochranu chrupu.

Odporúča sa konzumovať orechy, obilniny, ovos, mak, ale aj sardinky, kapustu a brokolicu. Fosfor nájdete napríklad aj v rastlinných mliekach, ktoré si môžete vyrobiť z maku, ovsa, sóji a pod. Rastlinné mlieka ponúkajú niekoľko ďalších výhod a ich výroba je naozaj jednoduchá.

Inšpirácia: Prečítajte si návod, ako vyrobiť vlastné rastlinné mlieko.

Zdraviu zubov prospieva aj kyselina listová, ktorá má bohaté zastúpenie v listovej zelenine, ale aj v brokolici, ružičkovom keli, chrene, karfiole a v strukovinách.

Vápnik pôsobí preventívne a zvyšuje pevnosť zubov. Hľadajte ho v potravinách, ako sú mliečne výrobky, jogurty, mlieko a syry. Okrem nich má ale vápnik bohaté zastúpenie aj v semienkach, ako sezam, slnečnica, mak a chia.

Fluoridy zuby posilňujú a zvyšujú ich odolnosť. Stretnete sa s nimi v zubných pastách, no obsahujú ich aj čaj, minerálne vody a morské ryby. Vysoký obsah fluóru majú aj niektoré obilniny, morské riasy a pšeno.

Aké potraviny jesť pre zdravé zuby a krásny úsmev

Niektoré potraviny sme už spomínali, no tento článok si žiada stručný a prehľadný zoznam.

  • voda;
  • syr, mlieko, jogurty;
  • zeler, mrkva a iná chrumkavá zelenina;
  • špenát, hlávkový šalát, kel;
  • orechy;
  • mäso a ryby;
  • hydina;
  • čerstvé hrozno a brusnice;
  • brokolica;
  • kiwi;
  • sladké zemiaky;
  • cibuľa a cesnak;
  • celozrnný chlieb a cestoviny;
  • ovsené vločky;
  • zelený čaj.

Ako na starostlivosť o zuby

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli zubnému kazu.

Vyhnite sa maškrteniu a popíjaniu sladkých nápojov. Jedenie sladkých jedál a pitie nápojov obmedzuje tvorbu slín, ktoré sú jednou z najochrannejších zložiek pre vaše zuby. Keď jete alebo pijete, trvá asi 20 až 30 minút, kým sa obnoví ochranná sila slín. Po každom takomto maškrtení pite veľa vody. Obmedzte tiež príjem alkoholu.

Buďte ostražití pri niektorých ochoreniach a sledujte vedľajšie účinky liekov. Rôzne zdravotné stavy, liečby a lieky,  ako sú napríklad tuberkulóza, chemoterapia, dialýza, antihistaminiká a lieky na krvný tlak, môžu spomaliť produkciu slín alebo zmeniť ich kvalitu.

Cvičte správne techniky čistenia zubov. Technika je dôležitá, aby ste z čistenia zubov vyťažili maximum. Po prvé, odporúča sa, aby ste po zjedení sladkostí alebo citrusov počkali aspoň pol hodiny. Stavte na zubnú pastu s fluoridom, ktorý pomáha zubom odolávať kyselinám z potravín a baktérií. Používajte kefku s mäkkými štetinami pod uhlom približne 45 stupňov. Nedrhnite zuby príliš silne, aby ste si nepoškodili ďasná.

Nezabudnite na pravidelné zubné prehliadky. Navštevujte svojho zubára každých šesť mesiacov na pravidelné čistenie a kontrolu, aby ste zachytili problémy so zubami skôr, ako spôsobia skutočné poškodenie.

Objednajte sa na dentálnu hygienu, ktorá vás zbaví nielen zubného kameňa, ale aj zafarbenia zubov. Jedna z techník, ktorá sa dnes používa, je napríklad pure whitening pre bielenie zubov.

Nezabudnite piť veľa vody a používať ústne hydratačné roztoky alebo ústnu vodu na udržanie hydratácie v ústach. Každý večer používajte zubnú niť alebo medzizubnú kefu, aby ste odstránili uviaznuté jedlo alebo zubný povlak, ktorý sa vám nahromadil medzi zubami.

Na záver

Máte chuť na sladké? Sladkosti pomáhajú lepšie zvládať mnohé životné situácie, sú zdrojom energie a robia ľudí šťastnejšími. Nikto vám nekáže, aby ste sa sladkých pochúťok celkom zriekli. Len ich konzumujte s mierou. Voľte si menej škodlivé cukry a vždy, ak je to možné, nahraďte ich zdravšími alternatívami.

Jedzte vyváženú stravu a doplňte svoj jedálniček o potraviny s priaznivým účinkom pre zdravie zubov, ďasien a ústnej dutiny. Pite veľa vody. Nacvičte si správnu techniku umývania zubov a zuby si pravidelne čistite. Nezabúdajte na pravidelnú návštevu zubného lekára a dentálneho hygienika.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky:www.freepik.com