Zdielajte
Vplyv stravy na pleť
Vplyv stravy na pleť

Myslíte si, že jeme len preto aby sme zahnali hlad a doplnili energiu? Nie. Jedlo vplýva na celý náš organizmus. Okrem energie získavame aj vitamíny a minerály, ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť a je odkázaný na ich príjem zvonka. Menšími zmenami v jedálničku môžete docieliť veľa. Jedlo, ktoré konzumujete výrazne vplýva na naše zdravie a samozrejme aj na stav pokožky.

Rosacea

Rosacea je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pleti. Najčastejšie postihuje líca, nos, bradu a čelo. Aj keď sa rosacea nedá vyliečiť je možné ju vhodnou liečbou zmierniť. Ak k tomu pridáte ako podpornú liečbu aj vhodné potraviny môžete príznaky ochorenia výraznejšie zmierniť.

Zmierniť príznaky tohto ochorenia vám môže pomôcť zelenina, ovocie a celozrnné výrobky. Zamerajte sa aj na stravu, ktorá obsahuje množstvo omega-3 mastných kyselín (stredomorská strava). Podľa nedávnych výskumov vám môže v boji s rosaceou pomôcť aj kofeín. Odporúčaná denná dávka je cca 4 šálky kávy.

Vplyv stravy na pleť
Vplyv stravy na pleť

Ohľadom kozmetických produktov sa zamerajte na tie, ktoré zmierňujú začervenanie pleti, napríklad AR krém, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky.

Akné

Biele pupáčiky či čierne bodky sú jasným príznakom akné. Aj keď je pôvod tohto ochorenia v hormónoch môžete jeho priebeh ovplyvniť viacerými spôsobmi: správnou a dôkladnou starostlivosťou o pleť, liečbou a aj stravou.

Pri akné by ste sa mali vyhýbať hlavne potravinám s obsahom rafinovaného cukru. Vynechajte alebo aspoň obmedzte sladené nápoje, sladkosti ale aj biele pečivo a zemiaky. Cukor, ktorý prijmeme v strave núti organizmus vytvárať inzulín, ktorý cukor rozkladá. Inzulín ale stimuluje aj hormóny, ktoré ovplyvňujú tvorbu kožného mazu. Výsledkom je mastná pleť, čo je jedným zo základov pre vznik akné.

Ak vás trápi akné obohaťte svoj jedálniček o vlákninu, ktorá môže regulovať množstvo inzulínu a zmierniť tak tvorbu kožného mazu. Potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín (tučné ryby) zas zmierňujú zápal, ktorý sa často objavuje pri podkožnom akné.Vplyv stravy na pleť

Pri starostlivosti o pleť sa zamerajte na kozmetiku, ktorá je určená na mastnú až aknóznu pleť. Výsledky účinku by ste mali spozorovať po pár týždňoch pravidelného používania.