Zdielajte
Do akej hodiny je vhodné piť kávu?
Do akej hodiny je vhodné piť kávu?

Káva v sebe skrýva mnohé tajomstvá, ktoré ešte neboli odhalené. Zároveň môžeme povedať, že o káve už niečo málo vieme a bolo vedecky preukázané, že kofeín v nej obsiahnutý má povzbudivé účinky. Na niekoho kofeín vplýva vo väčšej miere ako na iného. Šálka kávy pred spaním môže znamenať bezsennú noc. Dokedy je vhodné piť kávu, aby ste predišli noci bez spánku?

Kofeín pomáha, ale strážte si jeho prijaté množstvo

Ak hľadáte legálny stimulant, ktorý vám pomôže dodať energiu, tak vám odporúčame počas dňa zvýšiť príjem kávy. Káva vie človeka nabudiť k aktivite a podporiť činnosť mozgu. Samozrejme, že ako bonus si užijete lahodnú chuť a zrelaxujete sa pri príjemnej vôni. K tomu všetkému však potrebujete kvalitnú kávu a nie zmesi pozbierané zo zeme. Veru aj takéto druhy kávy môžete nájsť v obchodoch. Zárukou kvalitnej kávy je overená pražiareň kávy, ktorá dokáže vyrobiť kávové zmesi rôznej arómy a chuti. Po vypití takejto kávy vám zaručujeme extrémny zmyslový zážitok. A nielen to. Je overeným faktom, že kofeín v káve v primeranom množstve telu pomáha. Báť kávy sa nemusia ani tehotné ženy, ktorým jedna šálka denne neuškodí. Po pôrode sa môžete vrátiť k svojej dennej dávke, pretože kofeín sa do materského mlieka nedostane. Veď kto by sa chcel vzdať príjemných benefitov, ktoré sú najviac citeľné približne po 40 minútach od vypitia kávy? Uvedený čas stačí kofeínu na to, aby sa vstrebal do organizmu a privodil vám pocity návalu energie, uvoľnenia a dobrej nálady. Kávu si doprajte počas práce, pretože kofeín povzbudí mozgovú činnosť a tiež pamäť. Tento stimulant vám odporúčame užívať aj vtedy, keď sa chystáte na športový výkon.

Pozor na predávkovanie kofeínom a na pitie kávy pred spaním

Možno sa pýtate, aké je ideálne množstvo kávy za deň. Tento údaj je individuálny, ale pokojne si môžete dopriať aj štyri kávy denne. Pre telo je toxické množstvo kofeínu približne 3 až 6 mg na kilogram váhy. Otrava kofeínom s fatálnymi následkami nastáva po konzumácii 10 g kofeínu. Keďže kofeín povzbudzuje, mali by ste si dávať pozor na jeho konzumáciu pred spaním. Vedci odporúčajú poslednú kávu vypiť približne 4 – 6 hodiny pred tým, ako sa chystáte do postele. Tento údaj závisí od vašej telesnej konštrukcie, ale dokázané bolo, že polčas rozpadu kofeínu v tele je 5 hodín. Pozor na to, že nielen mletá káva obsahuje kofeín. Kofeín nájdete aj v čaji, sladených nápojoch alebo v čokoláde. Nie je na škodu si prečítať zloženie potravín a dbať na to, aby ste príliš často neprekračovali váš denný limit kofeínu.