Zdielajte

V každej slovenskej domácnosti sa používajú kuchynské oleje rôzneho druhu. Slnečnicový, repkový, kokosový, olivový a mnohé iné. Takéto množstvo ale môže konzumentov miasť. Nevedia, ktorý sa na čo hodí, na čo nehodí, čo obsahuje, ako sa vyrába – len sa im akýmsi náhodným výberom dostane do nákupného košíka fľaša, alebo bandaska a tým to celé končí.

Ľudia sa rozhodujú v prípade potravín podľa reklamy, lákavého obalu, chuti, no to je asi tak všetko. Vôbec ich nezaujíma, čo je za tým. Reklama môže byť klamlivá, obal klamlivý a chuť umelo dodaná chemikáliami. Preto je vhodné sa zamerať na tie potraviny, ktoré prešli drobnohľadom odborných kontrol a užívateľských recenzií. Jednu takú malú sa vám pokúsime predostrieť. Nejde o to, aby ste s ňou do bodky súhlasili a orientovali sa výhradne podľa nej, ale o to, aby ste vedeli čo vlastne konzumujete.

Kedysi sme nepozerali na to, čo kupujeme

Azda najpoužívanejším stolovým olejom v slovenských domácnostiach je ten slnečnicový. Je dostupný, lacný, bez výraznej chuti, ale aj zápachu – tak pre naše gazdinky predstavuje univerzálnu súčasť prípravy pokrmov, či dressingu na šalát. A povedzme si úprimne… Dlhé roky ani nebola k dispozícii nijaká iná alternatíva. Nanajvýš repkový olej, ale ten rovnako plnil univerzálnu úlohu. Napríklad a taký jednoduchý dressing z kyslej smotany trebárs na uhorky sme nenazývali dressingom, ale uhorkovým šalátom s kyslou smotanou. Nikto sa nad ničím nezamýšľal, však olej ako olej.

Lenže nie je tomu celkom tak. Je totiž veľký rozdiel na akom oleji pripravujeme pokrmy. Ten najkvalitnejší – extra panenský olivový olej – sa spracováva mechanicky za studena, lisovaním plodov a uskladňovaním v tmavých fľašiach. Prečo konkrétne tento spôsob? Pretože ten je najšetrnejší k obsahu získaného oleja a k jeho skladovaniu. Iná forma získavania oleja – ako napríklad rafinácia – znamená, že z už vylisovaných zbytkov sa ich tepelnou úpravou a pridávaním rôznych chemických látok získava zbytok, ktorý je ešte k dispozícii.

Čo všetko sa skrýva v slnečnicovom oleji

Kvalitný kuchynský olej získavaný lisovaním, napríklad slnečnicových semien si zachováva v sebe bohatosť vitamínov, okrem iného aj dôležitého vitamínu E, bielkovín, esenciálnych kyselín a antioxidantov. Avšak ani takto získaný slnečnicový olej by nemal byť používaný na tepelnú úpravu jedál, pretože vzhľadom na vysoký obsah mononasýtených a polynenasýtených kyselín, ostatne hojne sa nachádzajúcich v rastlinných olejoch ako takých, môže zapríčiniť u žien rakovinu prsníka a u mužov rakovinu prostaty.

Slnečnicový olej teda môže byť ako nekvalitný, tak aj kvalitný a jeho použitie v kuchyni vhodné, aj nevhodné. Ten kvalitný je vhodný pre ľudí so srdcovocievnymi problémami a zároveň ako prevencia pred nimi. Kvalitný slnečnicový olej pomáha znižovať ten takzvaný zlý cholesterol a vitamín E zachováva našu pokožku, vlasy, a nechty v zdravom stave. Vitamín E tak isto dokáže neutralizovať voľné radikály v dôsledku čoho dokážu telové bunky existovať dlhšie.

Olivový olej je u nás čoraz populárnejší

Zdá sa, že o slnečnicovom oleji sme toho povedali až až. Ako je na tom ale olej olivový? V stručnosti povedané úplne rovnako. Olivové plody by sa mali lisovať za studena, alebo do teploty päťdesiat stupňov maximálne a získaný olej potom stáčať do sklenených tmavých fliaš, aby sa hodnotné látky nezničili. Taký olej sa nazýva extra panenský, teda čistý.

Rafinovaný olivový olej prechádza tak isto rovnakým technologickým procesom ako slnečnicový, teda zbytky olív sa zahrievajú na vysokú teplotu a s pridaním chemických látok sa vyťaží zbytok oleja.

Čo sa týka obsahu, tak v panenskom olivovom oleji sa tak isto nachádza vitamín E, minerály, antioxidanty, mononasýtené a polynasýtené mastné kyseliny, ktoré sa prípadným prepaľovaním oleja menia na nasýtené, čo už je zle. Podobne ako v prípade slnečnicového oleja, rafinovaný olivový, skladovaný v priesvitných umelohmotných obaloch totálne degraduje výživnosť oleja ako takého. A čím dlhšie stojí na dennom svetle a slnku tým je to horšie.

Oba oleje sú pri správnom použití zdraviu prospešné

Aby sme ale zhrnuli vyššie napísané, doplnili a dali tomu celému nejakú zrozumiteľnú formu, uvedieme nasledovné. Oba kuchynské oleje sú rastlinného pôvodu, oba sú približne rovnako kalorické a oba obsahujú polynenasýtené a mononasýtené kyseliny, ktoré čistia ľudský organizmus a pomáhajú znižovať ten zlý cholesterol v krvi.

Teraz sa pozrime na rozdiely. Slnečnicový olej obsahuje viac než šesťdesiat percent kyseliny linolovej, pokial olivový olej iba okolo desať percent. Vitamín E sa v slnečnicovom oleji nachádza o niečo viac než v olivovom a zase naopak, vitamín K nájdeme v slnečnicovom menej než v tom olivovom. Čo sa týka minerálov, tak v tomto ukazovateli je na tom doslova víťazne olej olivový. Totiž v slnečnicovom žiadne minerály nenájdeme vôbec. A nakoniec, slnečnicový  vôbec nevonia, zatiaľ čo olivový má príjemnú ovocnú arómu.

Len doplníme, že dymový bod slnečnicového oleja je stodesať stupňov a olivového až dvestodesať, čo z neho robí ideálneho pomocníka na varenie a pečenie. Takže do studenej kuchyne môžete s kľudom použiť kvalitný slnečnicový olej a na tepelnú úpravu ten olivový. Samozrejme, pokiaľ možno ten extra panenský.