Zdielajte

Oregáno je pre mnohých z nás známou a obľúbenou bylinkou, ktorú používame v kuchyni. Vedeli ste však, že oregáno je nielen skvelá bylinka na ochutenie jedál, ale tiež v sebe ukrýva množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie? Ak sa chcete dozvedieť o tom, na čo všetko pozitívne vplýva oregánový olej, aké látky obsahuje a aké je jeho použitie, prečítajte si náš článok.

Čo v sebe ukrýva?

Oregánový olej sa vyrába z oregána, teda pamajoránu obyčajného. Táto rastlina sa tradične používala v medicíne vďaka svojim antibiotickým účinkom. Olej sa vyrába z vňate oregána a keďže má táto rastlina pôvod v Stredomorí, práve tam sa olej začal používať na problémy s trávením, ale aj ťažkosti spojené s dýchacími cestami.

Oregánový olej v sebe ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok. K jeho najdôležitejším zložkám patrí látka carvacrol, ktorá je prirodzeným bojovníkom proti infekciám, mikróbom, parazitom, baktériám aj vírusom. Vďaka obsahu carvacrolu je oregánový olej tiež dezinfekčným a antiseptickýcm prostriedkom. Okrem carvacrolu v oleji z oregána nájdete aj množstvo esenciálnych olejov, rastlinné flavonoidy, steroly a vitamíny A, C, E a K.

Účinky oregánového oleja

Ako sme už spomenuli, oregánový olej bojuje proti vírusom, baktériám aj parazitom. Okrem toho je však vhodný aj na ťažkosti so žalúdkom, uľaví aj pri infekčných hnačkách, zápche či problémoch so žlčníkom. Jeho účinky oceníte aj vtedy, ak máte infekcie dýchacích ciest či trpíte alergiami. Využíva sa aj na pokožku pri akné, ekzémoch a kožných plesniach.

Na toto môžete použiť oregánový olej:

  • Podpora činnosti pečene
  • Na udržanie zdravého tlaku
  • Obnova a udržanie normálnej funkcii tráviaceho traktu
  • Na lepší spánok
  • Podporu dojčenia
  • Posilnenie imunity

Použitie oregánového oleja

Oregánový olej môžete užívať vnútorne, no je vhodný aj na vonkajšie použitie. Použiť ho môžete aj v rámci aromaterapie. Na pleť ho nanášajte rozriedený napríklad v olivovom oleji. Vhodný je aj na masáž napríklad pri problémoch s bolesťami kĺbov.